Dnes večer se odehraje jeden z největších zápasů tohoto roku. Jon Jones se po pěti letech opět utká s Alexanderem Gustafssonem. To nejspíš většina z vás ví. Většina asi ví i to, že turnaj provází nevídaný skandál. Pojďmě si to trochu shrnout a podívat se pod pokličku.

23. prosince UFC oznámilo, že Jon Jones byl pozitivně testován na metabolity turinabolu. USADA (US Anti Doping Agency) tvrdí, že jde stále ještě o zbytky z jeho pozitivního testu z loňského roku a nechá ho zápasit. Nevadská Atletická Komise (NSAC) to tak sluníčkově nevidí a zastavila mu jeho licenci, dokud se situace důkladněji neprošetří. UFC ale nemá čas a nemůže si dovolit přijít o hlavní tahák večera, tak se celý turnaj na poslední chvíli přesouvá do Los Angeles, protože Kalifornská Atletická Komise stejně jako USADA Jonese zápasit nechá. Hm. Zajímavý zvrat událostí a zajímavý precedens do budoucna. Prozatím nebudem řešit, co na to všechnou řekli ostatní zápasníci na kartě nebo fanoušci kteří měli koupené letenky a hotely ve Vegas. Pojďme se podívat na to, jak je možné, že může zápasit někdo s pozitivním dopingovým nálezem.

Už na první pohled vypadá celá situace dost podezřele. Nenechají mě zápasit v jednom státu, pohoda, přesuneme se do jinýho. Co kdyby nenechali Jonese zápasit ani v Kalifornii? Přesunul by se celý turnaj do Mexika? Obecně se ví, že atletické komise jednotlivých států v USA jsou různě přísné a každá přistupuje k udělování licencí trošku jinak. New Yorkská je například velmi striktní, jsou zvýšené nároky na zdravotní prohlídky a ženy s umělýma prsama nemůžou zápasit vůbec. V Illinois vás zas nenechají moc shazovat na vodě a zápasy tam z tohodle důvodu ruší každou chvíli. Nicméně nevadská komise byla vždycky jednou z těch mírnějších, zápasy konec konců k Las Vegas patří tak nějak od jakživa. Proto když něco zakáže, tak je důvodné podezření, že je něco opravdu špatně. Na druhou stranu se turnaj stěhuje do Kalifornie, což rozhodně není žádné ghetto s pochybnou kontrolou.

Ariel Helwani na svém twitteru zveřejnil výsledky Jonesových dopingových testů v předešlých pěti měsících. Dva pozitivní nálezy byly už v srpnu. Podle USADA je možné, že tato látka zmizí a pak se později zase objeví v systému sama od sebe. No, dejme tomu. Nicméně zároveň nebyli schopni vyloučit možnost, že by Jones tu samou látku od té doby aplikoval. Navíc množství zakázané látky bylo v prosinci o něco vyšší než v srpnu. Prý i to je možné. Pojďme na chvíli připustit, že se tak stalo. Jones věděl, že to bude moct svést na předchozí nález a bral turinabol v mikroskopickém množství. Jak by mu to ale pomohlo? Množství látky, kterou by vzal by bylo tak malé že by nemělo šanci jeho výkon nijak ovlivnit. Pokud by se rozhodl dopovat, proč by bral turinabol? Je to jedna z nejsnáze vystopovatelných látek a sportovec na jeho úrovni by si jistě mohl dovolit modernější látky. Mimochodem Frank Mir dostal za srovnatelné množství stejné látky zákaz na dva roky. Že by věda od té doby udělala takový posun?

Další poněkud zvláštní věc je to, že pokud byl testován pozitivně už v srpnu a pak 9. prosince, jak je možné, že se všechno řeší až teď na poslední chvíli? USADA i NSAC musely vědět o pozitivním nálezu už v srpnu. Pokud by to NSAC zakázala už tehdy, mohl by se prostě turnaj rovnou naplánovat jinde. Nejsem příznivec konspiračních teorií, ale tohle skoro vypadá, jako kdyby NSAC a UFC měly nějaké jiné spory a NSAC se rozhodla na poslední chvíli ukázat, kdo je tady šéf.”Nebudeš poslouchat? Ok, zakážu ti turnaj.” “Zakážeš mi turnaj? Ok, jdem do jinýho státu, nazdar.” Neříkám, že se to tak stalo, ale tak trochu to na mě působí, jakože během celé domluvy někdo na někoho mrknul. Každopádně jsem hodně zvědav, jak budou probíhat další šetření, je to rozhodně kauza, která v historii MMA nemá obdoby.