The Notorious. Muž, který obrátil svět MMA naruby. Je dost možné, že se bude MMA éra jednou rozdělovat na předMcGregorovskou a poMcGregorovskou. Jestli to byly změny k lepšímu nebo k horšímu, o tom se můžeme jen dohadovat, ale je jasné, že fight business už nikdy nebude jako dřív.

Nikdy jsem nepatřil mezi fanoušky Conora, ale je nutné uznat, že je to fenomén, který v historii MMA nemá obdoby. Jeho cestu v UFC jsem bedlivě sledoval už od začátku, kvůli jeho zápasu s Ivanem Buchingerovem. Když měl první zápas v UFC, zajímalo mě, jak si povede člověk, který Ivana tak hladce porazil. Je opravdu tak dobrý? Nebo měl jen štěstí? Krátce nato se ukázalo, že opravdu dobrý je, ale stejně se mi zdálo, že hype, který ho provází není tak úplně adekvátní. Hned po jeho premiéře v UFC ho nějaký novinář označil za zápasníka, který bojuje jako Anderson Silva a má trash talk jako Chael Sonnen. V duchu jsem si řikal: “To zas brzdi kámo, určitě je dobrej, ale ocamcaď pocamcaď.” Teď, o několik let později je jasné, že to byla v podstatě pravda.

Jedna z věcí, kterou mu lidé vyčítají je jeho neobhajování titulů a tím pádem i brždění celé divize (potažmo dvou divizí). Přestože se mi taky moc nezdá, jak speciálního zacházení se mu v UFC dostává, musím říct, že je to jedna z věcí, která se mi na něm v podstatě líbí. Nikdy se nespokojí s tím co má a neustále se snaží posouvat limity a dobývat nové cíle. Pokud člověk vyhraje titul, tak je to samozřejmě obří úspěch a neskutečný skok vpřed. Ale co dál? Obhajoba titulu už nic moc nového nepřinese. Takže oceňuju, že místo toho, aby se pokoušel o rekordní počet obhajob nebo něco podobného, dal si před sebe další cíle. Vyhrát titul o váhu výš, vyzvat nejlepšího boxera naší doby… Přestože mu to ne vždycky vyjde, líbí se mi, že jde stále vpřed a je ochoten riskovat. No, jsem zvědav s čím přijde dál. Pokud v sobotu vyhraje, jaký bude jeho další krok? Člověk by si řekl, že nemůže tu laťku posouvat donekonečna, ale já myslím, že zas něco vymyslí.

Teď ale to zásadní: porazí Khabiba nebo ne? Říká se, že skvělí bojovníci potřebují skvělé soupeře, protože jinak by nevyniklo, jak dobří opravdu jsou. To Khabib Nurmagomedov rozhodně splňuje, jeho skóre 26:0 je nejlepší bilance v UFC vůbec. Navíc, neporažení borci kolem sebe vždycky mají takovou zvláštní auru. Pokud vás zatím nikdo neporazil, tak se pořád neví, kde jsou vaše limity. Z tohohle hlediska se jedná o opravdu unikátní zápas. Conor už sice nějaké prohry má, ale je tak nevyzpytatelný, že vlastně pořádně taky nic nevíte.

Když jsem koukal na UFC on FOX 30, by jsem ohromen, jak vynikající bojovníci byli v dvou hlavních zápasech. Main event Poirer vs Alvarez, co-main event Aldo vs Stephens. Všichni čtyři opravdu zabijáci a neskutečně našláplí borci. O to víc mě zamrazilo, když jsem si uvědomil, že všechny z nich Conor porazil (ačkoli Stephense jen slovně) jak se říká levou zadní (vlastně doslova). Jak dobrý tedy Conor vlastně je? Podle těchto zápasů by se zdálo, že by se dal označit za neporazitelného bijce, ale má to jeden háček. Nate Diaz. Nate Conora dokázal jednou porazit a podruhé pořádně potrápit, přestože podle mého není tak dobrý jako tři výše jmenovaní, kteří s ním prohráli na plné čáře. Jak je to možné? Myslím, že Conorovou nejsilnější zbraní je jeho psychika, kterou dokáže rozebrat a zdeptat skoro kohokoli ještě před zápasem. Nate to ustál, a proto s ním byl schopen normálně zabojovat. To konec konců potvrdil i Ivan Buchinger, který v rozhovoru pro Oktagon Mike přiznal, že si ten zápas prohrál v hlavě. Podobně se vyjadřují i ostatní zápasníci, kterým se proti Conorovi nedařilo. Takže to, jestli Khabib vyhraje nebo ne, podle mě záleží především na tom, jestli dokáže ustát ten psychický tlak. Druhá neznámá, která předpověď zápasu ztěžuje je, v jaké formě se Conor nachází. Bude mít zápas skoro po dvou letech, což je v tak rychle rozvíjejícím se sportu jako MMA hrozná doba. Osobně si myslím, že ho to nijak zásadně nepoznamená, ale rozhodně je to varianta, která se nedá vyloučit. Stačí si vzpomenout jak rychle ujel vlak Rondě Rousey. Shrnuto a podtrženo, myslím si, že vyhraje spíš Conor, ale celý tenhle zápas provází tolik otazníků, že bych si na to rozhodně vsadit netroufnul.